KHARKIV GEZİ NOTLARIM (kültür turu ve kharkiv gece hayatı)

Ukrayna rehberi

Merhaba ismim Rüstem bir çoğunuz ismimi duymuş ya da ukraynada misafirim olmuştur. Ben 7 senedir Ukraynada yaşayan bir gezgin rehberim.Nerdeyse tüm şehirleri dolaştım ve bu şehirlerde çektiğim resimlerle edindiğim bilgilerle ukraynayı sizlere sunmak ve tanıtmak istedim. Bu makalemde sizlere  kharkiv şehri hakkında son güncel bilgileri aktarıcam..

 • GENEL BİLGİLER

Öncelikle Kharkiv, Ukrayna’nın Kiev’den sonraki en büyük şehri olup içerisinde yaklaşık 1,5 milyon insanı barındırmaktadır. Bunun dışında şehir, Doğu’da Rusya sınırına çok yakın bir yerde bulunuyor. Burada kaldığım süre boyunca yerel halktan bir şekilde etkileşime girdiğim bazı kişilere Ukraynaca teşekkür etmeme rağmen anlamamaları, ancak Rusça teşekkür ettiğinizde anlamaları  bu durumun bir sonucu. Hemen hemen herkesin Rusça da konuştuğu Kharkiv’de İngilizce bilme oranı gerçekten çok az. Bilenler de genelde gençler.

Şehrin ismini kimi yerlerde Kharkiv, kimi yerlerde de Kharkov olarak görürsünüz. Burada Kharkiv (Харків) şehrin Ukraynaca ismi, Kharkov (Харьков) ise Rusça ismidir.

Son olarak 2014 yılında Kharkiv’de yaşanan Rus yanlısı gösteriler ve siyasi gerilim ile ilgili şu an en ufak bir belirti yok. Şehir gerçekten güvenli. Sorunsuz bir şekilde tatilinizi yapabileceğinizi düşünüyorum.

 • PARA BOZDURMA

Ukrayna’da kullanılan para birimi Grvn ya da Türkçe deyişimizle Grivna’dır ve kısaca UAH şeklinde gösterilir. Olaya döviz kuru olarak bakacak olursak 1 TL yaklaşık 8,5 UAH yaparken, şu an gördüğümüz dövizcilerin hemen hemen hepsinde 1 USD = 25,60 UAH idi.

Tabiki bir az fazla para bozdurursanız anlaştığımız dövüzcüler var onlar biraz yüksek kurla bozuyorlar.

 • ULAŞIM

İstanbul’dan Kharkiv’e Pegasus’un yanı sıra bildiğim kadarıyla Atlas Jet ve Turk havayollari uçuyor ve yolculuk yaklaşık 2 saat civarı sürüyor.  Bu arada, Kharkiv ile Türkiye arasında saat farkı olmadığını da belirtmeliyim.

Havalimanından şehir merkezine taksi ile ulaşım ise ortalama 80-120 UAH civarı. Tabi turist olduğunuzu anladıklarında bu fiyat ikiye  hatta bazı durumlarda 10a katlanıyor. Pazarlık gücünüze bağlı olarak fiyatı düşürebilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksi ya da özel araçla ortalama 15-20 dakika sürüyor.

Gelelim şehir içi ulaşıma…Kharkiv’de metro ulaşımı gerçekten çok iyi ve çok ucuz. Bilet fiyatı sadece 4 UAH. Üstelik ücretsiz ve mis gibi çalışan wi-fi bile var. İnsan için devlet anlayışı bu olsa gerek. Neyse, bilet almak için turnikelerden hemen önce kenarda bulunan mavi makineler kullanılıyor. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, cebinizde bozuk para olması. Şöyle ki, makineler sadece 1, 2 ve 5 UAH kabul ediyor. Bu bana biraz saçma geldi. Bizde 50 TL bile yükleme yapılabiliyor.

Bilet makineleri

Bu mavi makinelerin yanlarında bulunan beyaz makineler ise sanıyorum metro kartı almaya yarıyor. İngilizce dil desteği olmadığından hiç bulaşmadık.

Metronun yanı sıra şehirde vızır vızır çalışan tramvaylar bulunuyor. .

Kharkiv tramvay hattı

Son olarak, yine bazı noktalara gidişte birçok kez kullanacağınız taksi seçeneğinde ise şehir merkezinden kalacağınız yere ya da gideceğiniz mekana ödeyeceğiniz ücret ortalama 40-100 UAH civarıdır.

Kharkiv’den başkent Kiev’e gitmek için ise en ucuz yöntemlerden biri tren yolculuğu. Kharkiv’deki merkez tren istasyonu olan Kharkiv-Passazhyrskyi ‘den Kiev şehir merkezine yolculuk 4,5-5 saat civarı sürüyor ve tek yön bilet ücreti çok  uygun .  Bazı gece trenlerinin ise 8-9 saat sürdüğü oluyor.

KONAKLAMA

 

Kharkiv seyahatinizde önereceğim oteller kharkiv palace,iris art hotel,.

 • YEME – İÇME

Yeme içme kısmında ilk tavsiyem, Kharkiv’de mutlaka gidilmesi gereken, “sınırsız et” sloganıyla hizmet veren“Churrasco” ismindeki Brezilya restorantıdır. Burada büyük ya da küçük menü seçiyorsunuz. “Small set” dedikleri menü 300 UAH ve “Churrasco set” dedikleri büyük set ise 349 UAH. Sipariş verdikten sonra önce salata, meze, ekmek ve çeşitli aperatif yiyecekler geliyor. Daha sonra ise her 15 dakikada bir tavuk kanat, tavuk şiş, hindi, dana eti, kızarmış peynir, kızarmış sebzeler ve ananas getiriyorlar. Menüde ayrıca domuz eti de var. İsteyip istemediğinizi önceden söylemeniz gerek. Gördüğüm kadarıyla personel ingilizce bimiyor. Sonuç olarak, gerek lezzet gerekse garsonların Rio Karnavalı dolayısıyla Azul Azul’un La Bomba adlı efsane şarkısıyla dans etmesi harika.

Fast food menüleri ile öğününüzü geçirmek isterseniz Konstytutsii Meydanı’nda (Anayasa Meydanı) bulunan alışveriş merkezi AVE Plaza‘nın hemen girişinde McDonalds var. .

Bunların dışında Gorky Park’a doğru giderken geçilen ünlü Sumskaya Caddesi’nde 104 numarada “Trattoria 104″ adlı restorantta kesinlikle pizza yemelisiniz.

Bundan başka Mafia restorantları da gayet iyi.

 • ALIŞVERİŞ TAVSİYELERİ

Hediyelik eşya almak için ilk tavsiye edeceğim yer Tarih Müzesi’ne yakın sayılabilecek yerde bulunan Pokrovsky adındaki bir dükkan. Magnetlerden bardaklara çok geniş seçenekler var. Tam olarak Universytetska ile Provulok Spartakyvsky caddelerinin birleştiği köşede kalıyor.

Bu saydığım yerler dışında AVE Plaza içindeki dükkanlardan ve AVE Plaza’ya giderken yol kenarında bulunan dükkanlardan da alışveriş yapılabilir. Gerçi şehir merkezi olduğu için muhtemelen fiyatlar yüksektir. Merkezden daha uzak yerlere gitme şansınız varsa oralardan almanız daha az ödemenizi sağlayacaktır.

Karavan,Dafi,Tavriya.ukraina,fransuzkiy bulvar gibi avmlere de göz ata bilirsiniz.

 • KHARKIV GEZİLECEK YERLER

Açıkçası Kharkiv, gezilip görülecek yerler bakımından Lviv kadar zengin olmayan bir yer.

Metalist Kharkiv Stadyumu : Yakın zamana kadar UEFA Avrupa Ligi maçlarından tanıdığımız ve o zamanlar gayet dişli bir takım olan Metalist Kharkiv’in stadyumudur. Kendileri 2008 yılında UEFA eşleşmesinde Beşiktaş’ı elemişlerdi.

Svobody Meydanı : Türkçe ismi “Özgürlük Meydanı” olan bu meydan Ukrayna’daki meydanların en büyüğü ve Avrupa’daki en büyük birkaç meydandan biri.

Svobody Meydanı’nın diğer tarafında ise Kharkiv Bölgesel Yönetim Binası bulunuyor.

Sumskaya Caddesi : Kharkiv’in en meşhur ve en eski caddelerinden biri olan Sumskaya’da bir çok cafe, restorant ve bar bulunuyor. Mutlaka bir tur atılmalıdır.

Konstytutsii Meydanı : Türkçe’ye Anayasa Meydanı olarak çevirebileceğimiz bu meydan için şehir merkezi diyebiliriz. Tarih Müzesi, Termometre ve AVE Plaza bu civarda yer alıyor.

Konstytutsii Meydanı

Termometre : 1976 yılında Kharkiv Meteoroloji Enstitüsü tarafından yapılmış. Eğer lokal biri, “Termometre’de buluşalım” derse kafanız karışmasın. Demek istediği yer burasıdır.

Bağımsızlık Anıtı : Tarih Müzesi’nin yan tarafında bulunan anıttır.

Shevchenko Park : Kharkiv’in tam merkezinde yer alan popüler bir parktır. İçinde botanik bahçesi, dolphinarium ve Ukrayna’nın en eski hayvanat bahçesi bulunuyor. Aynı zamanda 50. Paralel Anıtı da buradan geçmektedir. .

Mirror Fountain : Opera ve Bale Tiyatrosu’nun hemen karşısında bulunan, 1947 yılında yapılmış ve UNESCO koruma alanı olarak ilan edilmiş bir yapıdır. Kharkiv’in simge anıtlarından biridir. Küçük bir köşk ve arkasından akan suya karşı insanların fotoğraf çektirdiği bir yerdir. Mirror denmesinin aslı, diğer taraftan bakıldığında ayna/gölge efekti vermesidir diye tahmin ediyorum.

Futbol Topu Anıtı : Taraftarların buluştuğu yerlerden birisi olan bu anıtın es geçilmemesini tavsiye ediyorum.

Taras Shevchenko Anıtı : Ukrayna’nın önemli şairi Taras Shevchenko’nın anısına 1935 yılında dikilen anıttır.

Assumption Katedrali : 18. yüzyıl sonu 19. yüzyıl başlarında yapılmış olan bu katedral, daha önce burada bulunan ancak yangın dolayısıyla tahrip olan başka bir katedralin kalıntıları üzerine yapılmış. Katedralin çan kulesi ise 1844’te Rus ordularının Napoleon’a karşı kazandığı zaferin anısına sonradan eklenmiş.

Assumption Katedrali’nin az ilerisinde ise Pokrovsky Katedrali yer alıyor.

Annunciation Katedrali : Lopan Nehri’nin karşı tarafında bulunan Annunciation Katedrali, 19. yüzyılın sonlarına doğru yaplmış olan Kharkiv’in ana Ortodoks kilisesidir.

Strilka Meydanı : Kharkiv Nehri ve Lopan Nehri’nin birleştiği yerdir. Burada nehir boyu yürüyebilir, yemyeşil parkta oturabilir ve Kharkiv Nehri üzerindeki köprüyü seyredebilir ya da üzerinden geçebilirsiniz.

Maxim Gorky Parkı : 130 hektarlık alanı kaplayan bu ünlü parkta şehrin en önemli eğlence merkezidir. Büyük kutlamalar ve çeşitli festivaller burada yapılıyor. Park içinde aynı zamanda bir çok aktivite bulunuyor. Hem gelen geçeni izlemek hem de dinlenmek için mutlaka gelinmesini tavsiye ediyorum.

Pryvokzalnyi Meydanı : Kharkiv Tren İstasyonu’nun hemen önündeki meydandır. Gar binasına doğru müthiş bir manzara sunan bu meydanda oturup yerel halkı izlemek gerçekten keyifli oluyor.

Pryvokzalnyi Meydanı

Palats Odruzhennya : Sonradan öğrendiğime göre burası evlendirme dairesiymiş. Binanın dış görünüşü gerçekten hoş. Sumskaya üzerinden Gorky Park’a doğru giderken sol tarafta bir yerde kalıyor.

Palats Odruzhennya

Kharkiv’de daha birçok yer olsa da ilgimizi çektiği için gezip gördüğümüz yerler bunlardı. Şimdi sırada biraz gece hayatından bahsetmek var.

 • KHARKIV GECE HAYATI
 • Gece Kulüpleri

Radmir Club : Son zamanlarda Sanki hayalet bir mekan gibi. Bir az pahalı olduğu için pek tercih edilmeyen bir mekan.  Bu arada kulübün giriş ücreti 100 UAH. Sezonda rezervasyon yaptırmak tavsiye ediyorum.

Bolero Club : Burası için de rezervasyon gerekiyor ve giriş ücreti 50-150 UAH.  Face control var.

Club Misto : Bu mekan da iyi bir mekan içeride bowling salonu, disko  mevcut. Giriş ücretini 100 uah .

Bu saydığım yerler dışında Club Galaktika ve Club Compass,vintage,jakson,meridian,holiday da alternatif yerler arasındadır.

 • Strip Clublar

Casta Club :. Bu mekana giriş 200 uah. özel private dans 1000 uah. salonda kucak dansı 100 uah  dansçlar burda daha kaliteli.

 • Masaj Salonları

Imperia : Bu mekanı açıkçası bulmakta çok zorlana bilirsiniz  kharkive 3 imperia masaj salonu var hepsi bir birinde daha iyi. Sizlere önerim rehbersiz bu mekanlara gitmeyin son zamanlarda mekanda çalışan mamalar (menejer kadınlar) yalnız yabanacı gördüğü an 2 katı fiyat çekiyor. Ama mekanlar çok kaliteli ve masaj denenmesi lazım.

 • Minihouselar

Bu mekanların konseptlerini anlatmama gerek yok.  Yalnız taksiciler mekan isimlerini bilmiyorlar. Yapmanız gereken sadece adresi vermek. Ama ruscanız yoksa ingilizce bimiyorlar biraz zorlanırsız. Tavsiyem güvenilir bir rehber bulmanız.

 • Bar ve Müzikli Mekanlar

Moskvich Bar : Çok iyi bir mekan

Zeppelin Bar : Bu mekan rock müzik çalan bir yer.

People Bar,probka,beer and man,infiniti,irish pub,şato gibi publar da var.

 • KHARKIV İNSANI NASIL ?

Öncelikle gerek metroda, gerek sokakta tanıştığımız insanlar gerekse de mekanlarda tanıştığımız kişiler olsun gayet dürüst insanlar gibime geldi. Bunu niye söylüyorum. Çünkü, Slav ülkeleri deyince akla genelde olumsuz şeyler gelir. Birkaç kötü olaydan sonra genelleme yapmanın ne kadar yanlış olduğunu gözlerinizle görmüş oluyorsunuz. En azından adam gibi davranıldığında aynı muameleyi görüyorsunuz.

Yine de, genel olarak değerlendirmem gerekirse Kharkiv insanına pozitif not verebilirim.

yazı okuduğunuz için teşekkür ederim yorum yapmayı unutmayın)

Bir gün kharkive yolunuz düşerse ve rehbere ihiyaç duyarsanız +380992549002 whatsaptan yaza bilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat