Ülkenin kuzeybatısında bulunan şehir: Ukrayna ülkesinin ikinci büyük şehridir. Ayrıca: 1920-1934 yılları arasında, SSCB döneminde, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin başkentliğini yapmıştır. Şehrin ismi: “Har-Kobe” nehrinden gelmektedir.

Şehri sizlere anlatmanın en kolay yolu: ülkemizdeki “Eskişehir” benzeri denilebilir. Çünkü: bu şehirde, çok sayıda üniversite ve bunun sonucu olarak üniversite öğrencisi bulunuyor. Öte yandan: şehrin, Ukrayna’nın başkenti “Kiev” şehrine, hızlı tren ile bile 4.5 saat uzaklıkta olması: daha çok Ukraynalı değil de sanki Rus etkisinin altında kalmış olmasının en büyük kanıtıdır ve şehirde gezerken, daha bir Sovyet etkileri görülebilir ve bunlar daha çok mimari de kendini hissettirir ki, dikkatli bir gezgin, şehrin eski mahallelerinde bazı binalarda, II. Dünya savaşında şehirde yaşanan dramın izleri olan mermi izlerini görebilir. Rus etkisinin günümüze yansımasının kanıtı: meydanlarda bulunan Lenin heykelleri ve sık sık karşılaşılan “orak-çekiç” amblemleriydi ama bunların hepsi bu yıl kaldırıldı. Ancak: tüm bunların yanında, şehir halkının aşırı fakirliğinden de söz etmemek olmaz. Bunun doğal sonucu da, her yerde, her ortamda “rüşvet” in egemen olmasıdır. Yani: özellikle polisle bir sıkıntınız olduğunda, hiç düşünmeden, biraz önce sözünü ettiğim kelimeyi kullanmalısınız, yoksa kesinlikle sıkıntı yaşarsınız. Ama, gezginler için bu şehrin en büyük özelliğinin “ucuzluğu” olduğunu bilmek gerek.

Coğrafi özelliklerine gelince: şehrin kapsadığı alan 311 km. karedir. Şehrin en yüksek noktasının deniz seviyesinden yüksekliği 201 metredir. En düşük seviye ise, 94 metredir. Şehrin kuzey-güney istikametinde uzunluğu 24 km ve doğu-batı istikametinde uzunluğu: 25 km. dir.

Bölgede: 36 göl, 2000 kadar yapay gölet ve 50 sarnıç bulunur. Gölet kıyılarında, çok sayıda tatil köyü ve turistik merkez bulunur.

TARİHİ:
Şehrin ilk olarak 1655 yılında kurulduğu bilinmektedir. 1650’li yıllarda: Kazaklar burada bir yerleşim kurdular ve burası Kazak Alayının merkezi oldu. Şehirde: yer altı geçitleri ve kuleleri bulunun büyük bir kale yaptılar.
1805 yılına gelindiğinde: Ukrayna ülkesinin ilk üniversitesi olan “Kharkiv Üniversitesi” kuruldu ve Ukrayna ülkesinde bilimin gelişmesi için büyük katkı sağladı.
Şehir: 1920-1934 yılları arasında Ukrayna Sosyalist Cumhuriyetinin başkenti olmuştur.
1940’lı yılların başında, şehirde hızla gelişen sanayi: büyük yoğunluk kazandı. Sanayileşmenin yanında, şehirde, büyük bir kültür hamlesi de yapıldı ve yine aynı yıllarda, şehirde: 35 Üniversite bulunduğu söyleniyor.
II. Dünya savaşı yıllarında ise, şehir felaketler içine düşer. Öyleki: savaş sırasınca tam 4 kez kuşatılır. İlk kuşatma: 1941 yılında Almanlar tarafından yapılır. Ardından, 1942 yılında Ruslar, şehri geri almak için kuşatırlar ama başarılı olamazlar. 1943 yılında Ruslar yeniden şehri kuşatırlar ve bu kez ele geçirirler. Ardından, bu kere Almanlar şehri kuşatır ve tekrar alırlar. Son kuşatma ise, 1944 yılında Ruslar tarafından yapılır ve Sovyetler şehri ele geçirirler.

ULAŞIM:
Kharkiv-Kiev arasındaki uzaklıklar: karayolu ise 449 km. ve demiryolu ile 485 km. dir. Kharkov havaalanı ise, 1924 yılında hizmete açılmıştır. Havaalanının yıllık yolcu kapasitesi: 800 bin kişidir.
İstanbul-Kharkiv arasında gerek THY ve gerekse bir özel havayolu şirketinin gayet uygun fiyatlı seferleri düzenleniyor ve İstanbul-Kharkiv arasındaki yolculuk, yaklaşık 1 saat 50 dakika sürüyor. Havaalanı çok küçük, pasaport kontrol işlemleri hızlı yürütülüyor. Ancak, uçaktan iner inmez havaalanı terminal içinde sigara içmeyin, yoksa polis derhal pasaportunuzu istiyor ve sizi bir odaya davet ediyor. Yani, sigara içmeniz durumunda, kimse gelip sizi nazikçe uyarmıyor, derhal polis müdahale ediyor ve ancak rüşvet vererek kurtulabiliyorsunuz. Ne kadar ödemek gerek derseniz: havaalanında veya şehirde, polisle başınız derde girdiğinde, önce 50 grv ile başlayın, sonra beğenmese yavaş yavaş kaldırın))..  Bir konu daha var: hatta çok önemli bir konu: polisle başınız derde girdiğinde, pasaportunuzu alıp, bir kağıt dolduruyorlar ve imza atmanızı istiyorlar, bu kağıdı sakın imzalamayın, okuma bilmediğiniz konusunda ısrarcı olun ve asla imzalamayın, rüşvet verip kurtulun. ( yani bunu söylemek pek hoş olmasa da, yaşayınca başka çareniz olmadığını göreceksiniz)
Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım için taksi tercih ederseniz, yolculuk 20 dakika sürüyor ve mesafe 15 km. dir. Bu yolculuk için, taksiye en fazla 80-100 uah ödemenizi öneririm. Ama pazarlık yapmasanız, öncelikle sizden 200 uah isteyecektir.
Havaalanı ile şehir merkezi arasında metro bulunmuyor, ancak otobüsle metro istasyonuna gidebilir, oradan metro ile şehir merkezine geçebilirsiniz.

İKLİM:
Şehirde, kara iklimi görülmekte olup buna bağlı olarak kışları soğuk ve karlı, yazları ise sıcak geçer. En fazla yağış, Haziran ve Temmuz ayında görülür. En soğuk sıcaklık ortalaması: Aralık-Ocak-Şubat aylarında görülür. En yüksek sıcaklık ortalamaları ise: Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında görülür.

    

İNSANLAR:
Ülkenin nüfusu: 1.5 milyon civarındadır. Bu nüfusun etnik guruplara dağılımı şöyledir: Ukraynalılar: % 63, Ruslar % 33 dür. Çok küçük sayıda, Ermeni toplumu bulunmaktadır. Türklere gelince: burasının tam bir öğrenci şehri olduğunu söylemiştim, bunun sonucu olarak, çok sayıda Türk öğrenci bu şehirde eğitim görmektedir ve birçok yerde, bunlara rastlama şansınız bulunmaktadır.

PARA.
Ukrayna ülkesinde kullanılan para birimi “grivn” olarak isimlendiriliyor.
I TL= 7.46165 UAH .
100 dolar = 2700 uah .
Şehirde herhangi bir yerde dolar bozdurduğunuzda, size bir belge veriyorlar. Ülkeden dönüşte, grivn uluslar arası geçerliliği olan bir para birimi olmadığından, elinizde kalırsa herhangi bir işe yaramamaktadır. Ama, elinizde kalan grivnaları dolara çevirmek isterseniz, bu kez, biraz önce sözünü ettiğim belgeyi istiyorlar, yani dolar bozdurduğunuzda size verilen belgeyi atmayın, kaybetmeyin.
Son günlere ait bir haberi paylaşmak istiyorum. İsviçreli maliyeciler, Ukrayna grivnasını: estetik açıdan, dünyanın en güzel parası olarak seçmişlerdir. Bu nedenle, bu para birimi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Grivna: eski Rusya’nın temel para birimidir ve yazılı belgelerde, ilk olarak 12.yüzyılda anılmıştır. Ruble ise, 13.yüzyıldan itibaren anılmaya başlanmıştır, çünkü ikiye bölünmüş grivnanın bir yarısına verilen isimdir. Ama daha sonraki dönemde, Ruble, grivnanın yerini almaya başlamıştır. 1996 yılında ise, Grivna, Ukrayna’nın resmi para birimi olmuştur. Paraların ön tarafından Ukrayna ünlü şahıslarının resimleri bulunurken, arkalarında ise tarihi ve mimari anıtlar görülmektedir.

DİL:
Ukrayna ülkesinin resmi dili “Ukraynaca” olmasına rağmen, diğer birçok şehirde olduğu gibi, burada da insanların büyük bölümü “Rusça” konuşuyorlar. Bunun yanında, sokaklarda az sayıdaki “Azeri” ve “Türkmen” de Türkçeyi çat-pat konuşuyorlar.

EĞİTİM:
Şehir: Sovyetler Birliğinin en büyük eğitim-bilim ve araştırma merkezlerini bünyesinde barındırmasıyla bilinir. Şehirde, 30 Yüksek Öğrenim Kurumu, 60 Araştırma Enstitüsü ve 80 Kütüphane bulunmaktadır. Şehirdeki toplam öğrenci sayısının 150 bin civarında olduğu söyleniyor. Bu üniversitelerde, okumanın yıllık bedeli 2 bin_ 5 bin dolar civarı . Bu yüzden, şehirde çok sayıda Asyalı öğrenci bulunuyor.

    

TOPLU TAŞIMA:
Şehir içi ulaşımı için: otobüs, tramvay ve troleybüs dışında, metro da bulunuyor. Metro: her gün 06.00-24.00 arasında çalışıyor. Dolmuş ve otobüslere biniş ücreti, 5 uah. Tramvaylara biniş ücreti ise, 2.5 uah.tır.
Toplam 35 km. uzunluğundaki metroda 28 istasyon bulunmaktadır.
Metroyu kullanmak istemeseniz bile, metroyu mutlaka gezmelisiniz, çünkü Sovyetler döneminden kalma ilginç dekore edilmiş istasyonları bulunuyor, bunları görün.
Zaten: belli bir saatten sonra şehirde aydınlatma lambaları söndürülüyor, sokaklarda pek insan bulmak mümkün olmuyor, özellikle: kışın zaten o soğukta gece sokağa çıkmak mümkün değildir. Ancak, gece hayatına gidenler olabilir ki, onlar da taksi tercih ediyorlar.

ALIŞVERİŞ:
Şehirde, buraya özgü bir şeyler satın almak isterseniz “matruşka” tercih edebilirsiniz. Renk renk ve çeşit çeşit Rus yapımı bu oyuncak bebekler, mutlaka ilginizi çekecektir. Bilmeyenler için, matruşka hakkında birkaç kelime bilgi vermek uygun olabilir: bunlar, ahşaptan yapılırlar ve ortasından açıldığında içinden başka bir bebek çıkar, onu açtığınızda yine başka bir bebek çıkar. Ödediğiniz ücrete göre, bu bebeklerin sayısı artmaktadır. Beş ve altı, yedi bebek sayısına kadar çıkılabilmektedir. Bu yöresel bebekler: 1890 yılında, Moskova yakınlarındaki Abrentseva Malikhanesinde, bir çocuk atölyesinde doğmuştur. Zamanla: birçok yetenekli Rus sanatçısı ve yerel oymacılar, bu malikhanede çalışmaya başlamışlar ve dünyaca ünlü bu bebek ortaya çıkmıştır. Bebek ismini ise, pek de beğenilmeyen bir bayan olan “Matrioska” dan almıştır.

Barabashovo:
Burası, Ukrayna ülkesinin ve aynı zamanda Doğu Avrupanın en büyük giyim ve sanayi pazarıdır. Dünya sıralamasında ise, büyüklük olarak 15. sıradadır ve 75 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Bu büyük alanda, parakende satış yapılan yerlerin toplamı: 18 bin civarındadır.

GECE HAYATI-EĞLENCE:
Gece hayatı: şehirde hiç fena sayılmayacak seviyededir. Bazı kulüplerde, kumar masaları da bulunuyor.
Aşağıda şehrin gözde birkaç gece kulübünden söz edeceğim. Ama, genelde şunu bilmenizde yarar var. Bir gece kulübüne gidip, 3-4 kişi bir loca ayırtıp, iki şişe içki aldığınızda, ödeyeceğiniz hesap muhtemelen 1500-4000 uah olacaktır ki, bunun karşılığı 70-150 dolardır. Şehri zaten çekici yapan: eğlence hayatındaki bu ucuzluktur da denilebilir. Bu arada: gece kulüplerinin bulunduğu bölge, biraz şehir merkezinin dışında bulunuyor, bu yüzden bu mekanlara ulaşmak için taksi kullanmanız gerekiyor.
Şehirdeki ünlü birkaç gece kulübünden söz etmeden önce, ilgilenenler için bir not: seks turizmi için bu ülkeye gitti iseniz, saatlik 600-2000 grv. (20-80 dolar) ödemeniz gerekir. Daha kaliteli yani VIP yerler düşünürseniz, saatlik ücret 3000-4000 grv.ye kadar çıkıyor, yani saati 100-150 dolar.
Aslında, bir ülkenin ve bir şehrin bu derece seks turizmi ile anılması hoş değil ama, şehre vardığınızda, herhangi bir yerden şehir rehberi aldığınızda, göreceğiniz gibi, şehrin turistik rehberinde kafeteryadan çok masaj salonu ilan ve adresi görebileceksiniz ki, bunların hepsi seks turizmine yönelik masaj salonlarıdır.

Bolero:
Komsomol bölgesindedir. Burada: Avrupa yemekleri sunulur. Yani, şehrin en lüks restoran ve barlarının başında gelmektedir. Uluslar arası Eğlence mekanları ve gece kulüpleri birliği tarafından “Yılın en iyi parti” yeri olarak ödüllendirilmiştir.

Misto:
Klochkovskaya bölgesindeki bu mekanın ismi:”şehir” anlamına gelmektedir. Bu mekanda: bowling, buhar banyosu, kumarhane, disko, gece kulubü bulunur. Ayrıca: tekno ve pop müzik bulunan ve farklı dans yerleri ve go-go kızları bulunuyor. Çalışanların çok kaba olduğunu söylemem gerek, ayrıca hesabı ödemeden önce mutlaka kontrol etmeniz gerekir, Rusça bilmediğinizi hissettikleri anda, hesabı ikiye katlıyorlar.

Casta:
Teatralny adresinde bulunan burası “striptiz” kulubüdür. Şehri ziyaret ederseniz, mutlaka uğramanızı öneririm.
Giriş erkekler için 200 uah, kızlar için 500 uah.tır. Buna içkiler dahil değildir. İçkiler de: 55-250 uah civarındadır. Saat: 21.00-04.00 arasında açıktır. Tesis: 2007 yılında açılmış ve kısa sürede Ukrayna’daki en iyi 5 kulüpten biri olarak seçilmiştir. Her akşam, burada erotik dans yapan güzel Ukraynalı kızları izlemek mümkündür. Pist ortasında 3 tane striptiz direği var. Bunların çevresinde ise iki kişilik deri koltuklar bulunuyor. Kızlar şarkının sonuna doğru soyunuyorlar. Her şarkı bittiğinde, kızlar değişiyorlar. Müşterilere gidip, kucak dansı yapıyorlar ve müşterileri etkilemeye çalışıyorlar. Bu sırada: 50 grv takmak gerekiyor.
Şehirdeki striptiz kulüplerinin bir özelliği var. Buraya gitmeden önce, yanınızda bolca bozuk para bulundurun. Çünkü: bu kulüplerde, sık sık yanınıza birileri gelip dans ediyorlar, bunlara her keresinde 50 uah takmanız yeterli olacaktır, elbette yanınızda bozuk para yoksa, bu miktar yükseliyor, tedbirli gidin.
Bu kucak dansı faslından sonra: isterseniz, özel bir odaya geçiyorsunuz ve orada dansçı kız: sizin için özel gösteri yapıyor. Bu odanın ücreti daha yüksek ve burada kesinlikle se(s yasak.

         

NE YENİR-NE İÇİLİR:
Buraya has birkaç yiyecek türünden söz etmek istiyorum.
“Smetana”: buna daha çok krema-yoğurt karışımı bir tatlı denilebilir.
“Varenyky”: Patatesli, mantarlı, vişneli ve çilekçi çeşitleri bulunmaktadır. Mayasız hamurdan kare veya hilal şeklinde basitçe ikiye katlanarak hazırlanır. Özellikle tuzlu çeşitleri, smetana ile birlikte yenilir. Ukraynada çok popülerdir.
Yemek konusunda son bir not: aslında bütün Slavların geleneksel yemeği olan “Borsh çorbası” burada da çok meşhurdur. Hatta, bu çorbanın doğum yerinin Ukrayna olduğu söylenir. Çorbanın ana maddesi “pancar” dır. Aslında, çorbaya koyu kırmızı rengi veren de pancardır. Öte yandan: beyaz ve kırmızı renkte olmak üzere iki çift çorba bulunmaktadır.
Bunun yanında, çorbaya: isteğe bağlı olarak: salatalık, patates, soğan, lahana, fasülye, domates ilave edilir. Yine isteğe bağlı olarak et (domuz, inek, tavuk eti) ilave edilebilir. Yanında ise: ekmek, sarımsak, krema ile servis edilir. Servis sıcak veya soğuk olabilir.
Peki ne içilir derseniz: Ukraynanın en ünlü votka markası olan “Nemiroff” denenebilir. Ukrayna’da bunun 1 litrelik şişesi, yaklaşık 5 dolara satılmaktadır. Nemiroff votkasının yapıldığı şirket: 1992 yılında kurulmuştur ve günümüzde, 50’den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır.

Churrasco et lokantası.capri pizza.trattoria 104 gibi restoranlari da öneririrm..

            

GEZİLECEK YERLER:

SUMKAYA CADDESİ:
Şehir merkezinde: en hareketli ve canlı cadde olarak bilinir. Mağazalar, kafeler ve restoranların büyük bölümü, bu cadde üzerindedir.

        

SVOBODY-ÖZGÜRLÜK MEYDANI-PLOŞAD SVOBODİ:
Şehir merkezindeki bu meydan: Avrupa’nın en büyük 3., dünyanın en büyük 7. meydanıdır.
Meydanın uzunluğu: 960 x 750 metredir. Merkezde: 130 metre çapında bir daire bulunmaktadır. Toplam alan: 12 hektardır. Moskova’da bulunan Kızıl Meydan’dan büyüktür ve şehrin kalbidir.
Meydan ilk olarak 1923 yılında kurulmuş ve 1990 yılında büyütülmüştür. 1925-1996 yılları arasında meydanın ismi “Dzerzhinskogo” olarak bilinir.
Bölgenin mimari yapıları, 1928 yılında inşa edilmiştir. Özellikle: Gosprom isimli gökdelen: ilk yapıldığında, SSCB nin en büyük binası olarak bilinir. Bunun hemen sağında: Kharkiv Ulusal Üniversitesi bulunur. Meydanın diğer önemli yapısı: 1936 yapımı “Otel Kharkiv” dir. Ayrıca: Euro 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için inşa edilen, modern otel “Kharkiv Palace” de buradadır.
Meydanın altında, 2 metro istasyonu bulunmaktadır. Ayrıca: 1963 yılında dikilen “Lenin Anıtı” görülür. Trafiğe açık olduğu için meydanda bolca araç ve heykel göreceksiniz.

   

Kharkiv Palace:
Ukrayna ülkesinin ilk 5 yıldızlı otelidir. 11 katlı ve 180 odalı bina: 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için inşa edilmiştir. İç tasarım: neo-klasizm, işlevsellik ve yapı teknolojilerini birleştirir.

    

Otel Kharkiv:
Yapı: 1936 yılında mimar H.A.Yanovytskym tarafından inşa edilmiştir. 1937 yılında Paris şehrinde yapılan “Dünya Fuarı”nda, bu otel, mimari bir başyapıt olarak en yüksek puanı almıştır.
Evet, günümüzde 4 yıldızlı hizmet verilen otel: beyaz ziyafet salonları ile tarihi bir ortamda konaklamak isteyenler için idealdir.

Derzhprom-Gosprom-Devlet Sanayi Evi:
Bina: Svobody yani Özgürlük Meydanındadır.
1925-1936 yılları arasında, şehir planlamalarındaki şehrin merkezi olarak seçilen yer “Svobodi Meydanı” dır. Sovyet mimarisinin bütün gelişme dönemini temsil eden buradaki yapılar: 1926-1928 yılları arasında yapılmıştır.
Bu meydanda SSCB döneminde, devlet eliyle inşa edilen “Derzhprom” olarak isimlendirilen bina, yapıldığı dönemde, ülkenin en yüksek binası olarak tescillenmiştir ve yüksekliği 63 metredir ve 1955 yılında ilave edilen televizyon kulesi ile, binanın yüksekliği 108 metreye ulaşmıştır.
Derzhprom: o zamanın tekniğiyle yüzen formlar olarak inşa edilmiş ve bir beton tek parçadan oluşmaktadır. Binanın bu kadar güçlü olmasının nedeni budur. II. Dünya savaşında, Alman işgali sırasında, Almanlar binayı havaya uçurmaya çalıştıklarında, betonarme yapıda, bir çatlak bile oluşmadığı söyleniyor.

   

KHARKİV ZOO-HAYVANAT BAHÇESİ:
Shevchenko bahçesinde bulunan hayvanat bahçesi: 1896 yılında açılmış olup: günümüz itibarıyla dünyada 21, Rusyada en eski 3 ve Ukraynanın en eski hayvanat bahçesi olarak bilinir. 22 hektarlık alanı kapsamaktadır.
2005 yılı başında, burada bulunan hayvanlar; 385 türden, 6810 hayvan bulunmaktadır. Bunların arasında, nadir ve nesli tükenme tehlikesi altında olanların sayısı 103 tür.
Evet, hayvanat bahçesi, hergün açıktır. Yetişkinler için 30 uah, çocuklar için 10 uah giriş ücreti ödemek gerekir.

        

CHO-CHO-GÜNEY ÇOCUK DEMİRYOLU:
Küçük Güney demiryolu: özellikle gençler ve çocuklar için en gözde yerlerden birisidir. Tren, genellikle 1 Mayıs ile 31 Ekim tarihleri arasında çalışır.
Burada: okullardan getirilen kızlı-erkekli guruplar: eğlencenin yanında demiryolu konusunda eğitime tabi tutulmaktadırlar. 1940 yılında hizmete giren demiryolu hattının raylarının uzunluğu 3.6 km. dir ve iki durak (Park ve Lesopark) bulunmaktadır. Bu demiryolu hat boyu: çiçek ve yeşilliklerle donatılmıştır.

     

BAHAR-MADEN SUYU SAHASI:
Burası: Botanichniy Sad metro istasyonuna yakındır. Buradan: Kharkov bölgesinin en iyi maden suyu çıkar ve günlük kapasitesi 350 bin litre civarındadır. Bu maden suyu yataklarının ve havuzlarının bulunduğu alan: Üniversitenin botanik bahçesiyle çevrilidir. Yaz aylarında oldukça kalabalık hale gelir. Bazı insanlar, buz gibi soğuk suya girerler. Bazı insanlar ise, içmek üzere su alırlar.
Burada: 1960 yılında yapılmış bir yapı da bulunuyor. 1990’larda ise, suyu şişelemek için küçük bir tesis kurulmuştur. Günümüzde ise, Kharkovlulara dinlenmek için yeşil bir nokta olarak hizmet vermektedir.

TEATRALNİY YAPISI:
Krakovlular tarafından, burası “dünyanın çatısı” olarak isimlendirilmektedir. Aynı zamanda, burası hakkında çeşitli efsaneler söylenmektedir. İnsanların bir kısmı, buranın bir “genelev” olarak kullanıldığını söylemektedirler. Öte yandan yine söylentilere göre, bu evi almak isteyenlerin hepsi ya delirdi, ya da öldü.
Evet, 1910 yılında yapılan bu bina: 1980 yılında mesken olarak kullanılmaya başlanmıştır. Devrimden önce ise, burada her memur için 3 odadan oluşan daireler bulunuyormuş. 180-200 metrekarelik her dairede büyük bir koridor ve veranda, büyük bir mutfak ve arka kapı bulunurmuş. Tavan ise: elinde bir defne çelengi tutan melekler şeklinde figürlerle dekore edilmiştir. Ana merdiven, beyaz mermerden yapılmıştır. Devrimden sonra ise, bu daireler ortak yapılmıştır.
Takip eden süreçte, yangının ardından ise: tüm kiracılar, buradan taşınmak zorunda kalmışlardır. Bina daha sonra bir kütüphane veya arşiv yapılmasına karar verilmiş ve yeniden yapılanma başlamıştır. Binanın büyük ve derin bodrumu ise, kütüphanenin deposu olarak kullanılmıştır. Kitapların bir kısmı burada saklanmıştır. Bodrumdaki bu kitaplar, daha sonra günümüzde kullanılan kütüphaneye taşınmış veya yakılmışlardır.

WEDDİNG BRİDGE-NİKAH KÖPRÜSÜ-SEVENLER KÖPRÜSÜ:
Köprü: şehrin merkezinde, hayvanat bahçesi yolundaki nehrin üzerindedir. Köprünün en önemli özelliği: dünyanın birçok yerindeki benzerleri gibi: sevenlerin köprü üzerine üzerinde kendi isimleri yazılı asma kilit koymaları ve anahtarını nehre atarak, ömür boyu birliktelik dilemeleridir. Özellikle yeni evlenen çiftler, mutlaka burayı ziyaret ederler, kilit takarlar ve anahtarını nehre atarlar. Böylece asla ayrılmayacaklarına inanırlar.
Burayı ziyaret ederseniz: farklı form ve renklerde, sayısız, büyük-küçük kilitler görebilirsiniz.

VEDMEDYK-ŞEKERLEMECİ:
Pioshad Konstitutsi bölgesindeki bu mekan: yaklaşık 109 yıllık bir şekerlemecidir. Kharkov şehrinde kime sorarsanız göstereceği bu mekan: İmparatorluk tarzında dekore edilmiştir ve 1900 yılından bu yana değişmemiştir. Dükkan: George Borman tarafından: açılmıştır. Borman’ın babası: 1862 yılında çikolata fabrikası ve 1917 yılında şekerleme mağazası açmış, oğul Borman, bu şekerleme mağazalarını bir zincir haline getirerek 110 mağazaya ulaştırmıştır. Evet, şehri ziyaret ederseniz, mutlaka bu çikolatayı tatmalısınız.

ÜÇ MAYMUN ANITI:
II. Dünya savaşında: 1941 yılındaki Alman işgali sırasında: 43 saat boyunca şehir tahrip edilirken, Kharkov hayvanat bahçesi: boş bir evde, yaklaşık üç yıl yaşamıştır. Savaş sırasında kurtarılan hayvanat bahçesindeki 3 hayvan: hayvanat bahçesi sakinleri anısına, günümüzde hayvanat bahçesi önünde 2008 yılında yapılan anıtla hatırlanmaktadır. Kharkov şehrinin kurtuluşunun 65. yılı da, bu anıttın önünde kutlanılmıştır.

   

FUTBOL TOPU ANITI.
Sumy Shevchenko bahçesinde bulunan anıt: Ukrayna’nın bağımsızlık günü (23 Ağustos) nün 10. yıldönümünü kutlamak için 24 Ağustos 2001 tarihinde açılmıştır. Anıtın granit kaide üzerindeki topu: daire şeklinde, bronzdan yapılmıştır. Açılış törenine, Ukraynalı futbolcu Oleg Blokhin’in katıldığı ve anıtı imzaladığı söyleniyor.

   

TARAS SHEVCHENKO ANITI:
Shevchenko parkı içindedir. Taras Shevchenko: seçkin bir Ukraynalı şairdir. 24 Mart 1935 tarihinde açılan bu anıtın yüksekliği: toplam 16 metredir ve heykelin uzunluğu ise, 4.5 metredir. Anıt: hak ve özgürlükleri için mücadele eden halkı temsil eden, hareketli 16 heykel figürü ile çevrilmiştir. Bu heykeller: koyu renk bronzdan yapılmış ve Shevchenko’nun heykelinden iki kat daha küçüktür.
Burası da, şehrin turistik çekim merkezlerinden birisidir.

         

STADYUM METALİST:
Burası, bir spor kompleksidir. İlk stadyum, 12 Eylül 1926 tarihinde kurulmuştur ve “Traktör” ismi ile bilinir. II. Dünya savaşında burası yıkılmış ve sonra, yeniden birkaç kez değiştirilerek yapılmıştır. Stadyumun son yenilemesi ise, 2012 yılında, Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde yapılmıştır. Seyirci kapasitesi 40 bin kişidir. Avrupa’nın en iyi stadyumlarından birisi olarak kabul edilir.

   

MİRROR STREAM HARKİV:
Bu yapı: “Zerkalnaya Struya” yani “Mirror Stream”: şehirdeki en seçkin mimari yapılardan birisidir ve UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Evet, Kharkov şehrinin sembolü olan bu yapıyı mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.
Anıt: Kharkiv Ulusal Akademisi Opera Binası ve Bale Tiyatrosu önünde: Zafer Parkında Sumska caddesi üzerindedir.
Anıt: 1947 yılında, II.Dünya Savaşı zaferinin onuruna mimar Korzh tarafından yapılmıştır. Ancak: şehirde yaygın bir söylentiye göre, yapı: üst düzey bir Sovyet yetkilisi tarafından, genç sevgilisi için yaptırılmıştır.
Krakovlular dinlenmek için burayı yoğun olarak tercih ederler. Hatta, yeni evliler düğün fotoğraflarını burada çektirmeyi tercih ederler.
Yapının hemen arkasında bulunan küçük ama güzel park alanında, yürüyüş yapabilir ve banklarda oturabilirsiniz.

DÜNYA CİNSEL KÜLTÜRLERİ MÜZESİ:
Mironositskaya bölgesindeki bu müze: dünyada cinsel kültüre dayalı, cinsellik alanındaki eğitim ve öğretim faaliyetlerini sağlayan, Ukrayna topraklarındaki tek müzedir. Müze: 1999 yılında, Kharkiv Tıp Akademisi Seksoloji Bölümü çalışanları tarafından açılmıştır. Serginin temeli ise, Prof. Valentin Kristahl’ın özel koleksiyonu olmuştur. Müzede 10 oda bulunur. Yunanistan, Roma, Hindistan, Japonya, Çin, Avrupa, Amerika ve Afrika cinsel kültürlerini temsil eden bu odalarda, bir ülkenin cinsel kültürü yansıtılmaktadır.
Müze: gençleri, evlenmek isteyen insanları ve evli çiftleri eğitmek için hizmet vermektedir. Ancak, bu müzede, odaları görebilmek için 18 yaş üstü olmak gerekiyor.

YURİY GAGARİN PLANETARYUM:
Bu mekan 1975 yılında kurulmuş ve şehrin sakinleri ve ziyaretçileri için alışılmadık ve ilginç yerlerden birisi olarak bilinmektedir.
Bu astronomi merkezinde: büyüleyici evren, güneş sistemi, galaksiler, kuyruklu yıldızlar ve gezegenler hakkında yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Yıldız salonunda: özel bir cihaz yardımıyla, Yıldız salonunun kubbesine yansıtılan hem kuzey ve hem de güney yarımkürenin inanılmaz parlak görüntüsünü görebilirsiniz. Ayrıca: kutup ışığı ve ay manzarası panaromasını görebilirsiniz.
Evet, buraya giriş ücreti, 15 uah.dır.

   

TARİH MÜZESİ:
Üniversitetskaya caddesi üzerinde bulunan bu tarihsel müze, 1920 yılında kurulmuştur. Müzede 4 bölüm bulunmakta olup, bunlarda: İlkel toplum, feodalizm, kapitalizm ve Sovyet dönemi bölümleri bulunur. Arkeolojik bulguların da zengin bir koleksiyonu bulunmaktadır. Ayrıca: müzede etnoğrafya koleksiyonu, silah ve bayrak koleksiyonu da bulunmaktadır. Müze dışında ise: T-34 tankı ve 1941-1945 yılları arasında Kızıl Ordu tarafından kullanılan 4 top görülür.
Müze, Pazartesi günleri hariç her gün saat: 10.00-17.00 arasında açıktır.

GALERİ AVEC:
Sumskaya caddesi üzerinde bulunan bu mekan: farklı kültürleri ve sanatı teşvik eden bir kurumdur. Galeri ücretsizdir ve yeni bir şey öğrenmek isteyenler tarafından kullanılır. Günümüzde, bu galeri: şehrin önde gelen özel sergi alanı haline gelmiştir.

SANAT MÜZESİ:
Şehirdeki en eski müzelerden birisidir. Müze koleksiyonunda: Ukrayna ve dünya resim, heykel, grafik, sanat ve el sanatları dalında, 20 binden fazla eser bulunmaktadır. Koleksiyonun temeli, 1805 yılında, Kharkov Sanat Müzesi Müdürü Vasily Karazin tarafından atılmıştır. Sürekli sergide: İlya Repin tarafından yapılan “Türk Sultanı ve Kazaklar” isimli tablosu ilgi çekmektedir. 19.ve 20.yüzyıl Ukraynalı ve Rus sanatçıların 250’den fazla eseri bulunmaktadır. Ayrıca, ülkemizde de tanınan ünlü ressam Ayvazovskiy’nin resimlerini de görebilirsiniz.
Müze, Salı hariç hergün saat: 10.00-19.00 arasında açıktır.

CİRCUS:
Iriny Bugrimovoy meydanındadır ve gerek Krakovlular ve gerekse ziyaretçiler tarafından sevilen bir yerdir. Burada: komik şakalar, baş döndürücü akrobatik hareketler ve güzel ve yetenekli, eğitilmiş hayvanlar görülmektedir. Evet, Ukraynanın bu en eski sirkini mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.
Giriş ücreti: yetişkinler için 100 ve çocuklar için 20 ehv.dır.

      

MAXİM GORKY PARK-TELEFERİK:
1893-1895 yılları arasında kurulan park: Sumy caddesinin kuzeyindedir ve 130 hektarlık bir alan üzerine yerleşmiştir. Park alanı içinde: sinema, çocuk demiryolu, teleferik, teniz kortları ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. Sumy sokaktan park alanı girişinde, Maxim Gorky’nin 2006 yılında yapılmış bir anıtı bulunmaktadır.
Park alanında teleferik hizmet vermektedir. Bu asma teleferiklere, Sumy sokak başında binebilirsiniz. Teleferik 1971 yılında hizmete girmiş olup, 160 kişi taşıma kapasitelidir. Yolculuk 18 dakika sürmektedir, yolculuk sırasında yeşil alanların muhteşem manzarasını izlemek mümkündür. Yolculuk sırasında, teleferik kabinleri yerden 8-26 metre kadar yükseğe çıkıyorlar, yani yükseklik korkusu olanlar için uygun değildir. Bu arada biniş ücreti, 10 dolardır.

DOLPHİNARİUM NEMO:
Sumskaya caddesi üzerinde bulunan bu mekanda: deniz hayvanları ile tiyatro gösterileri yapılmaktadır. Burada, ayrıca hastalıklı çocuklar için rehabilitasyon terapileri de yapılıyor.
Tesis, Pazartesi hariç hergün faaliyet göstermektedir. Her gün saat 1200-15.00-16.00 da yapılan ve 50 dakika süren gösterilerin ücreti: 70-80 uah.dır. Gösteriler hafta sonunda 80 dakika sürer ve ücret 120 uah.dır.

OPERA VE BALE TİYATROSU:
Burası, Ukrayna ülkesinin ilk akademik tiyatrosudur. Burada: Fransızca, İtalyanca, Ukraynaca ve Rusça operalar sunulmaktadır. Yapı: 1925 yılında açılmıştır. Ancak, 1991 yılının ardından, postmodern tarzda yeniden inşa edilmiştir. Tiyatronun iki salonu bulunmaktadır. Büyük salon 1500 kişi ve küçük salon 400 kişi kapasitelidir. 2007 yılında, tiyatronun önünde güzel havuzlar inşa edilmiştir. Repertuarında; 50 opera ve bale eseri bulunmaktadır.

Tabiki ruscanız ya da ukraynanız olmadığı için şehirde bir çok zorlulka karşılaşa biliyorsunuz. Biz de sizin  bu zorlukları aşmanız için ukraynarehber.net ekibi olarak her türlü yardımcı oluyoruz. 7/24 rehberlik ve tercümanlık hizmetleri veriyoruz.. iletişim

[email protected]

+380992549002 whatsapp/viber

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat